Jest to teleskop wyniesiony w przestrzeń kosmiczną (po za atmosferę Ziemi) w celu uzyskania nieograniczonego powiększenia (maksymalne powiększenie jakie można uzyskać w Polsce bez niszczenia obrazu wynosi około 300x), oraz umożliwienia obserwacji w zakresie tzw. widma promieniowania. Tego typu teleskopu można umieścić w różnych miejscach kosmosu, z tego powodu są one dzielone na:
- Słoneczne (krążące wokół Słońca - jak planeta)
- Orbitalne (krążące wokół ziemi)
- Na powierzchni ciała niebieskiego, np. Księżyca (nie ma takiego teleskopu)
Najbardziej znane teleskopy kosmiczne:
1. Kosmiczny teleskop Hubble'a
Został tak nazywany na cześć amerykańskiego astronoma Edwina Hubble'a. Na orbitę okołoziemską został wyniesiony 24 kwietnia 1990 roku przez prom kosmiczny Discovery podczas misji STS-31. Miejsce startu promu kosmicznego miało miejsce w Centrum Kosmicznym imienia John'a Fitzgerald'a Kennedy'ego w Stanach Zjednoczonych. Kosmiczny teleskop Hubble'a jest efektem pracy NASA, oraz ESA. Zakres widma teleskopu (światło jakie "widzi" teleskop) to światło widzialne, oraz ultrafiolet. jego średnica to 4,2 m, długość 13,2 m, a masa wynosi 10,8 tony.
Zadaniem teleskopu było zbadanie jak powstał wszechświat poprzez obserwacje jak najgłębszego kosmosu. Hubble to najbardziej znany teleskop kosmiczny w dzisiejszych czasach. Pierwsza obserwacja przez ten teleskop odbyła się 20 maja 1990 roku, kiedy to teleskop skierowano ku gromadzie otwartej NGC 3532.
Zdjęcie NGC 3532 wykonane przez teleskop Hubble'a:
Jego następcą ma być Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba'a. Jednak Hubble nadal zaskakuje pięknymi zdjęciami głębokiego kosmosu.
2. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webb'a
Jest to obecnie budowany teleskop kosmiczny, który ma być następcą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Jego zakres widma to jedynie podczerwień, a nie tak jak w przypadku Hubble'a światło widzialne, oraz ultrafiolet. Został nazwany na cześć drugiego administratora NASA Jamesa Webb'a.
Projekt jest finansowany w znacznej części przez NASA, lecz powstaje we współpracy z ESA (Europejska Agencja Kosmiczna), oraz CSA (Kanadyjska Agencja Kosmiczna).
Najważniejszym celem misji jest badanie pierwszych galaktyk oraz gwiazd, które powstały po Wielkim Wybuchu, oraz formowanie się galaktyk i powstawanie systemów gwiazd, czy też systemów planetarnych. Teleskop będzie się składał z 18 sześciokątnych luster pokrytych cienką warstwą złota w celu umożliwienia odpicia promieni podczerwonych. Średnica lustra głównego wyniesie 6,5 m, czyli prawie 2,5 razy więcej niż w przypadku teleskopu Hubble'a, przy prawie trzykrotnie mniejszej masie teleskopu. Teleskop ma być umieszczony na orbicie eliptycznej wokół punktu libracyjnego L2. Punkt ten znajduje się o 1,5 miliona kilometrów od Ziemi. Wyniesienie teleskopu na ten punkt ma odbyć się w 2018 roku.
Jego lustro porównane do teleskop Hubble'a:
3. Kosmiczny Teleskop Kepler
Teleskop jest umieszczony na orbicie Słońca, jego widmo to jedynie światło widzialne. Należy on do agencji NASA. Jego zadanie to poszukiwanie planet pozasłonecznych, ziemiopodobnych, znajdujących się w ekosferze zwanej również " strefą zamieszkania ". Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Delta II 7925-10L, a miejsce startu odbyło się na poligonie rakietowym w Stanach Zjednoczonych. Został on nazwany na cześć szesnastowiecznego matematyka, astronoma i astrologa niemieckiego Johannes'a Keplera. Teleskop do tej pory znalazł ponad 10 planet krążących w ekosferze, co oznacza, że na tych planetach mogą istnieć podobne warunki do ziemskich. Na takich planetach może znajdować się woda, a nawet życie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz