wtorek, 17 maja 2016

Kometa widoczna gołym okiem













W czerwcu będziemy mogli ponownie oglądać kometę Pan-STARRS (C/2013 X1), która została odkryta 4 grudnia 2013 roku.
Według astronomów, kometa jest dobrze widoczna przez teleskopy i lornetki, ale w czerwcu może nas spotkać miłe zaskoczenie, ponieważ szacowane wartości jasności C/2013 X1 wskazują, że kometa będzie widoczna nieuzbrojonym okiem, jednak aby zobaczyć jej spektakularny warkocz konieczna będzie choćby najprostsza lornetka.

środa, 11 maja 2016

Zorza polarna nad Polską













Z soboty na niedzielę (7/8 maj) mieliśmy okazję obserwować niesamowitą zorzę polarną. Jest to 
niezwykle rzadkie zjawisko. "Kolorowa wstęga" tańczyła na północnym niebie i była skutkiem podwyższonej aktywności słonecznej. To było ósme pojawienie się zorzy nad Polską tego roku.

SDO rejestruje tranzyt Merkurego

Jak wiemy, 9 maja 2016 roku odbył się tranzyt Merkurego, który trwał nieco powyżej siedmiu godzin. Ludzie z całego świata sięgali po swoje teleskopy i obserwowali to niesamowite zjawisko. Satelita Solar Dynamics Observatory (SDO), również nagrywała przejście Merkurego na tle tarczy Słońca. Z tej perspektywy wygląda to jeszcze lepiej niż z teleskopów naziemnych.













Dla porównania zdjęcie zrobione przez teleskop naziemny:

wtorek, 3 maja 2016

Jedyna w swoim rodzaju kometa















Naukowcy odkryli niezwykłą kometę, która zmierza do nas z odległych krańców Układu Słonecznego i nie składa się z lodu, jak "zwykłe komety", lecz ze skały. Co ciekawsze kometa mogła powstać niedaleko Ziemi, a nawet ze skał, które budują naszą planetę. Dziwne jest to, że kometa nie ma ogona! Według naukowców nowo odkryta kometa może pomóc w rozszyfrowaniu powstania Układu Słonecznego.