Najnowsze badania wskazują, że wykorzystując zaawansowane instrumenty obserwacyjne naukowcy odkryli dysk wody w postaci lodu, orbitujący wokół gwiazdy HD 100546. HD 100546 jest gwiazdą typu Herbig Ae/Be, co oznacza, że jest to gwiazda zmienna o masie od 2 do 8 mas Słońca, która w dalszym ciągu formuje się i pobiera materię z otaczającego jej dysku protoplanetarnego, który jest po prostu zagęszczeniem gazów i pyłów. W skali astronomicznej jest to bardzo młoda gwiazda i ma ona zaledwie 10 milionów lat, odległość jaka dzieli Ziemię od tej gwiazdy to 320 lat świetlnych. Gwiazda posiada niepotwierdzoną planetę zwaną HD 100546 b, odkrytą w 2005 roku.
Zespół badawczy, który odkrył dysk lodu, do jego zaobserwowania wykorzystał kamerę zaprojektowaną do przeglądów w poszukiwaniu dużych, gazowych planet podobnych do Jowisza. Owa kamera zwana Near-Infrared Coronagraphic Imager (NICI), jest zainstalowana na teleskopie Gemini South w Chile i ma za zadanie poszukiwanie zmian widmowych w liniach metanu w atmosferach gazowych olbrzymów.
Naukowcy usunęli widmo rozproszonego światła pochodzącego od różnych fragmentów dysku protoplanetarnego wokół HD 100546. Obserwacje w zakresie widzialnym zostały uzupełnione przez obserwacje termiczne. NICI pomógł naukowcom zaobserwować linie absorpcyjne, czyli zależność współczynnika absorpcji (pochłaniania) promieniowania charakterystycznego dla danego ośrodka, od długości fali promieniowania elektromagnetycznego przechodzącego przez tzw. ośrodek a(lambda). Właśnie ta linia najprawdopodobniej związana jest z kryształkami lodu wodnego.
Zespół badawczy zaznacza, że płytkość linii absorpcyjnej przedstawia utratę ziaren lodu przy zewnętrznej stronie dysku.
" Praktycznie we wszystkich obszarach dysku zauważalna jest stosunkowo płytka linia absorpcyjna spowodowana obecnością ziaren lodu wodnego ".
Badania przeprowadzone przez naukowców mogą wnieść wiele nowego do prac nad teoriami powstawania planet, gdyż lód wodny może odgrywać wiele ról na różnych etapach tworzenia się planet.
Źródło: www.redorbit.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz